Naše Reje přilákaly plagiátory
Na YouTube můžete shlédnout kopii našich originálních rejů v podání moravských „kopistů“ v Kunovicích. Co si o tom myslí a jak reaguje emeritní předseda ČKV 1880 si přečtěte v dopise adresovaném napodobitelům.
Dobrý den,
jmenuji se Jan Bejšovec. 17 let jsem byl předsedou Českého klubu velocipedistů – 1880. Jsem obnovitelem jeho klubové činnosti od roku 1994.
Když jsem našel v roce 1993 léta ztracený archiv tohoto nejstaršího českého sportovního klubu ( jednoho z prvních i v Evropě ), přemýšleli jsme s mým kolegou a spoluobnovitelem ak. sochařem Janem Roitem, kudy se bude činnost klubu ubírat po více než 100 letech od jeho počátku.
Mimo jiné jsem v archivu našel knihu : Návod jak cvičiti a prováděti reje na velocipedu, kterou sepsal náčelník a velmi aktivní předseda cyklistického klubu ve Slaném Josef Erlebach.
Poprosil jsem pana Roita (místopředsedu klubu) o zpracování a návrh rejů pro náš klub a případné jezdce. Na vymýšlení těchto rejů a figur (výše zmíněný návod sloužil prakticky jen jako insprace) se valnou měrou podílel i syn pana místopředsedy – Matyáš Roit. Po mnoha diskusích a úpravách vznikl první návrh sestavy. Ten byl podepsán a opatřen i autorským copyrightem obou Roitů. Originál návrhu je uložen v archivu klubu – viz foto v příloze.
První roky pokusů nácviku rejů byly složité. Přemluvit první jezdce k nácviku, prohazovat figury, přizpůsobovat je možnostem jezdců, vymýšlet nové figury, některé zkracovat, jiné prodlužovat. Také se vymýšlely povely pro jezdce a mnohé mají poněkud skrytý význam, než se na poslech neznalému diváku zdá.
Reje se postupně léty vyvíjely, měnily, upravovaly. Rovněž tak rozměry kruhů a nákres cvičiště je klubovým autorstvím. Dlouho trvalo najít tu pravou hudbu k této jízdě. Po mnoha zkouškách jsme zvolili La Gazza Ladra – Overture – od Gioacchino Rossini (1792 -1868). Tato overtura se česky jmenuje (kouzlem nechtěného) Straka zlodějka…
Pracovali a trápili jsme se s tím dlouho, než se nám podařilo vše sladit a jak se dnes říká „vymazlit“ do dnešní podoby. Byla to práce nejen pro „rejisty“, ale i ostatní členy. Výsledek, který se i nadále drobně vyvíjí a aktualizuje, po mnoho let úspěšně předvádíme nejen na každoroční Pražské míli, ale i na mnoha místech republiky a zahraničí.
Píši Vám to nikoli proto, abych vás poučil o historii. Shlédl jsem totiž na webu kopii našich rejů předváděnou v Kunovicích v roce 2010. Bylo mně velmi smutno z té podívané. Jezdkyně a jezdci vašeho klubu vše téměř zvládli. Měli jste to vše zajisté snazší. Udělat kopii originálu, bez cesty hledání, pochyb a tápání je rozhodně jednodušší, než jít vlastní cestou. Škoda, že jste nenašli trochu slušnosti a odvahy zeptat se autorů a vlastníků autorské licence o svolení k provozování této kopie. Doba, kdy všichni považovali duševní vlastnictví, autorská práva, osobnostní práva za práva všech, je ovšem už pryč. Tedy v Čechách jistě. A tak si Vás dovoluji upozornit na znění Autorského zákona č. 121/2000 Sb.
Dovoluji si předpokládat alespoň elementární slušnost těch, kteří se na nácviku a provedení rejů podíleli, a očekávám Vaši omluvu autorům, spoluautorům i členům našeho Českého klubu velocipedistů 1880. Rovněž tak očekávám, že od předvádění rejů v této podobě jednou provždy upustíte.
S veškerou úctou
Jan Bejšovec, emeritní předseda klubu, náčelník rejů
V Praze, dne 27.června 2011
přikládám fotografie a část znění autorského zákona. Celé znění najdete na internetu.
PRÁVO AUTORSKÉ
Díl 1
Předmět práva autorského
§ 2
Autorské dílo
§2 (1) Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen „dílo”). Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem, dílo hudební, dílo dramatické a dílo hudebně dramatické, dílo choreografické a dílo pantomimické, dílo fotografické a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, dílo audiovizuální, jako je dílo kinematografické, dílo výtvarné, jako je dílo malířské, grafické a sochařské, dílo architektonické včetně díla urbanistického, dílo užitého umění a dílo kartografické.
§2 (2) Za dílo se považuje též počítačový program, je-li původní v tom smyslu, že je autorovým vlastním duševním výtvorem. Databáze, která je způsobem výběru nebo uspořádáním obsahu autorovým vlastním duševním výtvorem a jejíž součásti jsou systematicky nebo metodicky uspořádány a jednotlivě zpřístupněny elektronicky či jiným způsobem, je dílem souborným. Jiná kritéria pro stanovení způsobilosti počítačového programu a databáze k ochraně se neuplatňují. Fotografie a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, které jsou původní ve smyslu věty první, jsou chráněny jako dílo fotografické.
§2 (3) Právo autorské se vztahuje na dílo dokončené, jeho jednotlivé vývojové fáze a části, včetně názvu a jmen postav, pokud splňují podmínky podle odstavce 1 nebo podle odstavce 2, jde-li o předměty práva autorského v něm uvedené.
§2 (4) Předmětem práva autorského je také dílo vzniklé tvůrčím zpracováním díla jiného, včetně překladu díla do jiného jazyka. Tím není dotčeno právo autora zpracovaného nebo přeloženého díla.
§2 (5) Sborník, jako je časopis, encyklopedie, antologie, pásmo, výstava nebo jiný soubor nezávislých děl nebo jiných prvků, který způsobem výběru nebo uspořádáním obsahu splňuje podmínky podle odstavce 1, je dílem souborným.
§2 (6) Dílem podle tohoto zákona není zejména námět díla sám o sobě, denní zpráva nebo jiný údaj sám o sobě, myšlenka, postup, princip, metoda, objev, vědecká teorie, matematický a obdobný vzorec, statistický graf a podobný předmět sám o sobě.
§ 3
Výjimky z ochrany podle práva autorského ve veřejném zájmu
Ochrana podle práva autorského se nevztahuje na
a) úřední dílo, jímž je právní předpis, rozhodnutí, opatření obecné povahy, veřejná listina, veřejně přístupný rejstřík a sbírka jeho listin, jakož i úřední návrh úředního díla a jiná přípravná úřední dokumentace, včetně úředního překladu takového díla, sněmovní a senátní publikace, pamětní knihy obecní (obecní kroniky), státní symbol a symbol jednotky územní samosprávy a jiná taková díla, u nichž je veřejný zájem na vyloučení z ochrany,
b) výtvory tradiční lidové kultury, není-li pravé jméno autora obecně známo a nejde-li o dílo anonymní nebo o dílo pseudonymní (§ 7); užít takové dílo lze jen způsobem nesnižujícím jeho hodnotu.
§ 4
Zveřejnění a vydání díla
§4 (1) Prvním oprávněným veřejným přednesením, provedením, předvedením, vystavením, vydáním či jiným zpřístupněním veřejnosti je dílo zveřejněno.
§4 (2) Zahájením oprávněného veřejného rozšiřování rozmnoženin je dílo vydáno.
Díl 2
Autorství
§ 5
Autor
§5 (1) Autorem je fyzická osoba, která dílo vytvořila.
§5 (2) Autorem díla souborného je fyzická osoba, která je tvůrčím způsobem vybrala nebo uspořádala; tím nejsou dotčena práva autorů děl do souboru zařazených.
§ 6
Zákonná domněnka autorství
Autorem díla je fyzická osoba, jejíž pravé jméno je obvyklým způsobem uvedeno na díle nebo je u díla uvedeno v rejstříku předmětů ochrany vedeném příslušným kolektivním správcem, není-li prokázán opak; to neplatí v případech, kdy je údaj v rozporu s jiným údajem takto uvedeným. Toto ustanovení se použije i tehdy, je-li toto jméno pseudonymem, pokud autorem přijatý pseudonym nevzbuzuje pochybnosti o autorově totožnosti.
§ 7
Anonym a pseudonym
§7 (1) Totožnost autora, jehož dílo bylo podle projevu jeho vůle zveřejněno bez udání jména (dílo anonymní), popřípadě pod krycím jménem nebo pod uměleckou značkou (dílo pseudonymní), není dovoleno bez jeho souhlasu prozradit.
§7 (2) Dokud se autor díla anonymního nebo díla pseudonymního veřejně neprohlásí, zastupuje autora při výkonu a ochraně práv autorských k dílu vlastním jménem a na jeho účet osoba, která dílo zveřejnila, není-li prokázán opak; veřejného prohlášení autora není třeba, je-li jeho pravé jméno obecně známo.
§ 8
Spoluautoři
§8 (1) Právo autorské k dílu, které vzniklo společnou tvůrčí činností dvou nebo více autorů do doby dokončení díla jako dílo jediné (dílo spoluautorů), přísluší všem spoluautorům společně a nerozdílně. Na újmu vzniku díla spoluautorů není, lze-li výsledky tvůrčí činnosti jednotlivých spoluautorů do díla odlišit, pokud tyto nejsou způsobilé samostatného užití.
§8 (2) Spoluautorem není ten, kdo ke vzniku díla přispěl pouze poskytnutím pomoci nebo rady technické, administrativní nebo odborné povahy nebo poskytnutím dokumentačního nebo technického materiálu, anebo kdo pouze dal ke vzniku díla podnět.
§8 (3) Z právních úkonů týkajících se díla spoluautorů jsou oprávněni a povinni všichni spoluautoři společně a nerozdílně.
§8 (4) O nakládání s dílem spoluautorů rozhodují spoluautoři jednomyslně. Brání-li jednotlivý autor bez vážného důvodu nakládání s dílem spoluautorů, mohou se ostatní spoluautoři domáhat nahrazení chybějícího projevu jeho vůle soudem. Domáhat se ochrany práva autorského k dílu spoluautorů před ohrožením nebo porušením může i jednotlivý spoluautor samostatně.
§8 (5) Není-li dohodnuto mezi spoluautory jinak, je podíl jednotlivých spoluautorů na společných výnosech z práva autorského k dílu spoluautorů úměrný velikosti jejich tvůrčích příspěvků, a nelze-li tyto příspěvky rozeznat, jsou podíly na společných výnosech stejné.